PL | DE | EN | RU | SK

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - wystawa powarsztatowa

Klub Sztuki "Art&Cafe"
MCK Sokół ul. Długosza 3 (wejście od strony ul. Kościuszki), Nowy Sącz.
Wernisaż: piątek 6 marca, godz. 19.00.
Wystawa czynna do 29 marca codziennie w godz. 10.00-21.00.
 
 
Uczestnicy: Karolina Adamczyk, Justyna Czepil, Katarzyna Gryzło, Krzysztof Gryzło, Sylwia Jelito, Elżbieta Kantor, Łukasz Kantor, Łukasz Karaś, Małgorzata Kiełbasa, Adam Kmak, Tomasz Kmak, Aldona Kogut, Karolina Kulka, Wioleta Lach, Barbara Milewska, Dariusz Nowak, Kamil Nowak, Paulina Obrzut, Marta Pęcak, Sebastian Pokrzyk, Michał Potok, Monika Sarata, Maja Szczepańska, Dariusz Ścira, Krzysztof Ścira, Aneta Trojan, Paweł Zięba.
 
Kurator: Krzysztof Ligęza
 
Patronat Honorowy: Marek Pławiak – Starosta Nowosądecki.
 
Wystawa "Cudze chwalicie, swego nie znacie" jest plonem otwartych warsztatów edukacyjnych, które odbyły się pomiędzy wrześniem a listopadem 2014 w gminach Chełmiec, Grybów i Kamionka Wielka w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poprowadził je Krzysztof Ligęza. W ich trakcie kursanci zapoznali się z podstawami pracy ze sprzętem fotograficznym oraz niuansami komputerowej edycji zdjęć. Uczestniczyli ponadto w plenerach, podczas których rezultaty ich działań były na bieżąco poddawane ocenie oraz indywidualnym konsultacjom. Obok zagadnień stricte technicznych uczyli się jak analizować i interpretować nie tylko fotografie własne oraz mistrzów, ale przede wszystkim świat wokół siebie. W ramach programu zorganizowano także spotkania mistrzowskie. W związku z nimi otwarte, kilkugodzinne wykłady i konsultacje przeprowadził słynny, ceniony fotograf, krytyk sztuki i wykładowca akademicki - Bogdan Konopka. Spotkania poświęcono analizie postaw twórczych w obrębie fotografii oraz poszukiwaniom odpowiedzi na problemy, z którymi może mierzyć się świadomy twórca. Konsultacje dotyczyły zagadnień technicznych, formalnych oraz treściowych. Podsumowanie warsztatów stanowiły lokalne ekspozycje prac z każdej grupy oraz 60-stronicowy katalog.
 
 
W sądeckiej wystawie bierze udział 27 twórców z 3 grup warsztatowych. Ich prace zestawiono razem we wspólnej przestrzeni galeryjnej po raz pierwszy. Prezentowane fotografie są zróżnicowane formalnie oraz obejmują szeroki zakres tematyczny: od pejzażu naturalnego i kulturowego, poprzez abstrakcję, architekturę, portret, aż po grafikę cyfrową. Wielość autorskich spojrzeń łączy motyw podróży. Hasło "cudze chwalicie, swego nie znacie" okazało odnosić się jednakże nie tylko do wędrówek po pięknych stronach z obszaru Sądecczyzny i okolic, lecz przede wszystkim do odkrycia w sobie umiejętności oglądu świata i poszukiwania wzajemnych relacji. "Swym" jest wrażliwość uczestników, która ujawniwszy się w ich wnętrzu, została uzewnętrzniona poprzez fotograficzne narzędzia.

Projekt Korona Sądecka w 3D został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013